ZELENÝ ČAJ - druhy
Napsat článek na téma zelený čaj, je poněkud složitější, protože je obrovské množství informací, které se během krátké časové chvilky nedají všechny vytěžit. Vybrala jsem podle sebe některé základní informace, které se mi líbí a přijdou mi důležité.
Proč pít zelený čaj?
Popíjení zeleného čaje a jeho pěstování pochází pravděpodobně z Číny a Indie. Dnes se zelený čaj pěstuje na různých místech světa a jeho popíjení se stalo běžnou součástí mnoha lidí a kultur.
Zelený čaj je různých kvalit, na trhu můžeme najít levné zelené čaje a naopak i extrémně drahé, které jsou třeba náročnější na pěstování i sklizeň a dělení je i podle oblastí, kde se pěstují.
Japonské vs Čínské zelené čaje
- Japonské zelené čaje se dělí podle způsobu zpracování do hlavních skupin:
- Bancha
- Sencha
- Kabusé
- Gjokuro
- Matcha
- Gyokuro
- Genmaiča
- Kukiča
- Hojicha
- Tamarjokuča
- Čínské zelené čaje jsou děleny podle provincií, podle toho, kde se pěstují a jejich rozdělení je náročnější. Uvedu zde proto pouze příklady, protože jejich vyjmenování by bylo snad na stránku textu.
Čínské zelené čaje jsou například - dračí studna, Quing Ding, ale i Gunpower, vzácné obočí, Da Fang, opičí čaj. V překladu jste už určitě nějaký název slyšeli. Takové nejběžnější jsou Dračí studna, zelená opice, smaragdové spirálky jara, střelný prach…a mnoho dalších.
Je dobré vědět, že není čaj jako čaj. Dračí studnu můžete sehnat ve velmi nízké kvalitě a naopak i velmi drahou a rozdíl je tam opravdu obrovský, nejen v chuti.
- Další zelené čaje jsou cejlonské, čaje z Darjeelingu, vietnamské nebo čaje z Assamu.
Kde koupit čaj?
Kvalitní čaje můžete koupit na internetu nebo v čajovnách. Výhoda čajoven je ta, že se na čaj můžete podívat, očichat si ho. Nevýhoda je, že i tak nemusíte poznat, jestli vám bude chutnat. Nevýhoda eshopů je ta, že nevíte, jaký čj ve skutečnosti je, protože prodejci mnohdy nepoužívají autentické fotografie. Pokud chcete záruku kvality, můžete nakoupit u nás. Stačí kliknout na tento odkaz. Z Japonských sypaných čajů mám oblíbenou Storm Senchu Kabuse, Breeze a Summer vibes. Jinak ráda ochutnávám i nové čaje.
Kupuji čaje většinou po 50 g, abych je vypila do měsíce.
Jak čaje skladovat?
Pokud si pořídíte sypaný zelený čaj, je potřeba ho vypít co nejrychleji. Staré čaje (rok a více) jsou chuťově nedobré a můžete je koupit poměrně často i v běžných obchodech. Způsob skladování čajů je velmi důležitý, neboť jen správné skladování nám zajistí vždy tu nejoptimálnější chuť. Čaje skladujeme v temnu, bez přístupu vzduchu a světla.
Nevhodné je skladování ve skleněných dózách, kam může slunčení záření. Čaj skladuje v temnu, suchu a chladu.
Jak čaj připravit?
Zelené čaje se dělají buď jednonálevové nebo vícenálevové a přelévají se vodou v rozmezí 60 – 95 stupňů. Doba louhování je různá, podle typu čaje. Může to být od 30 sekund do maximálně 5 minut (ale to už je trochu přehnané). Záleží jaké množství čaje použijete a jakou chuť preferujete. Obvykle se doba louhování prodlužuje s dalším nálevem. Existují také různé čajové obřady, které můžete vykonávat. Nezapomeňte první nálev propláchnout.
V létě si můžete připravit i ledový zelený čaj, zalít normálně horkou vodou a necháte vystydnout, přidáte led. Některé čaje se dají vylouhovat i ve studené vodě, ale trvá to dlouho.
Kvalitní zelené čaje doporučuji nesladit, jinak si ovlivníte původní chuť čaje.
Jaké jsou výhody pití zeleného čaje?
- Výhod pití zeleného čaje je mnoho, protože může mít pozitivní vliv na naše tělo. Více informací si musíte vyhledat sami, neboť zdravotní účinky se uvádět na webu nesmějí.
Po přečtení tohoto článku už jste jistě sami pochopili, proč je pití zeleného čaje pro člověka přínosné a třeba ho také rádi zařadíte na svůj jídelníček, mezi nápoje.
Informací o čaji je obrovské množství, tento text je jen maličkatá tečka z určitých informací.
Vzkaz pro ty, kteří mají špatnou zkušenost se zelenými čaji – nevzdávejte se, některé čaje jsou méně dobré a jiné jsou vynikající. Musíte se k tomu svému favoritovi propít.
Dobrou chuť při přípravě čaje.
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Napište první komentář!