LÉČBA NACHLAZENÍ

Květ bezu černého

Výborný pomocník proti rýmě je usušený květ. Zásobu na celý rok si můžeme udělat v době květu bezu - od června do července. Natrháme si pouze květy, které usušíme na Slunci, nebo doma, otrháme je ze stonků a dáme do skleničky. Květy musí být opravdu důkladně vysušené, jinak by vám mohly ve skleničce chytit plíseň. Měla jsem takto našušený květ i dva roky a nic se mu nestalo. Květ bezu má antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Využít se dá i při léčbě jiných nemocí, jako podpůrný lék, třeba i u cukrovky, jelikož má detoxikační účinky. Také obsahuje spoustu vitamínů a tělu prospěšných látek. Více o květu bezu si můžete přečíst zde.Výhoda je, že bez si můžeme natrhat kdekoliv v přírodě, samozřejmě, že jej netrhejte někde u silnice.

Užití: zejména na rýmu, kašel, zahlenění, také podporuje pocení a je močopudný.

Odvar z květu popíjím 2 x denně. Cca 2 lžičky květu na 0,3 dcl zalévám vodou cca 70 stupňů horkou a nechám 15 minut louhovat. Pokud nemám bez ještě nasušený, tak ho klidně použiji čerstvý, též zaliji cca 70 stupňovou vodou a nechám 15 minut vylouhovat. 

Pro maminky, které kojí - podporuje laktaci.

Šalvěj

Používám při počínající i probíhající bolesti v krku. Šalvěj á též dezinfekční účinky. 3alvěj si můžete vypěstovat doma v květináčku i na zahrádce a můžete si ji do zásoby nasušit, nebo se dá použít i čerstvá. Na zimu se však bude hodit zásoba. Šalvěj se dá použít i při žaludečních problémech a jiných nemocech. Vhodná je i na oplach vlasů. Více o šalvěji si přečtěte zde.

Užití: při bolesti v krku

Odvar ze šalvěje popíjím 3x denně. Asi 5 - 7 listů zaliji 70 stupňovou vodou do 0,3 dcl. Nechám louhovat cca 15 minut, nechám trochu vychaldnout - piji vlažné. Na kloktání používám silnější odvar cca 10 listů do 0,15 dcl zaliji horkou vodou, počkám až vychladne a vykloktám 2 x denně.

Pro maminky, které kojí a chtějí přestat, se doporučuje popíjet šalvěj, neboť zastavuje laktaci.

Plody šípku

Další výborný přírodní lék jsou plody šípku. Sbíráme je na podzim, pěkně červené plody, které se nám nerozmáznou v ruce. Plody si nasušíme a dáme do skleničky, ve které nám také vydrží po celý rok. Měly by se sušit rychle, doporučuje se v troubě. Já jsem je sušila normálně doma a myslím, že pomáhají i tak. Šípek je známý pro vysoký obsah vitamínu C, tudíž je skvělý při léčbě nachlazení. Šípek má též detoxikační účinky. Více o šípku si můžete přečíst třeba zde.

Užití: cca 3 plody šípku rozpůlím a přidám ke květu černého bezu a zaliji vodou o teplotě 70 stupňů, 0,3 dcl. Louhuji společně cca 15 minut.

Pro maminky: na laktaci by neměly mít žádný vliv.

Kopřiva dvoudomá

Další všelék je kopřiva! Nejlepší je sběr mladé kopřivy, někdy kolem Velikonoc. Kopřivy trhám celé, ale bez kořene i když i ten má využití. Kopřivu si nasuším a dám do skleničky, kde též vydrží klidně celý rok. Suším ji buďto na Slunci, nebo normálně doma (podle počasí). Kopřiva obsahuje hodně vitamínů - třeba A, C, K, B2 aj. a minerály např. železo, fosfor, magnesium, vápník, křemík aj. Je také bohatá na chlorofyl, který je zjednodušeně super pro dobrou imunitu. Kopřiva má i detoxikační účinky. Při rýmě si dám 1 - 2 stonky i s listama cca 2 x denně. Kopřivu piji ráda i když nejsem nachlazená. Taktéž se dá použít odvar na vlasy. Více o kopřivě třeba zde.

Užití: při nachlazení cca 1 - 2 stonky i s listama zaliji vodou o teplotě 70 - 80 stupňů a nechám cca 15 minut vylouhovat. Někdy kopřivu přidám k bezu. 

Pro maminky: Kopřiva by měla podporovat laktaci. 

Nosní konvička

Na rýmu se mi osvědčily výplachy nosu pomocí konvičky. Používám ji už cca 4 roky a téměř pokaždé se mi povede rýmu zastavit, nebo je její průběh mírný. Konvičku používám podle návodu - tedy jednu odměrku soli, zaliji teplou vodou a propláchnu. Používám ji dle potřeby 3 - 6 x za den. Pokud se mi rýma rozjede víc, tak hned po propláchnutí použiji nosní kapky. Nosní konvička třeba zde.

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!