PŘÍPRAVA PŘED FITKEM PRO ZAČÁTEČNÍKY

  • Důležité je si rozmyslet – co budete cvičit, abyste nelítali od jednoho stroje k druhému – necvičili jeden cvik na nohy a druhý na biceps, další zase na ramena a vše na přeskáčku, takový trénik postrádá smysl. Dobré je také znát alespoň trochu jaké máme v těle vůbec svaly, které mají tendenci ke zkracování a které k ochabování.
  • Musíte si uvědomit, že jste začátečník, tudíž všemu přizpůsobit i váhy, nečekejte, že přijdete poprvé do fitka a naložíte si tolik, že to sotva unesete, kort jestli jste nikdy necvičili, tak byste si mohli docela rapidně ublížit a to by vás vyřadilo z tréninků na pár týdnů, někdy i měsíců.
  • Další krok je ten, že nemůžete cvičit stejný trénink jako někdo, kdo už cvičí řadu let. Pokud si někde stáhnete zásobník cviků a podle něj se rozhodnete cvičit, měli byste si uvědomit, že většinou takový zásobník není sestaven pro začátečníky. Pokud někde uvidíte takové ty multifunkční tréninky, které dnes představuje převážně mnoho žen, kdy vymýšlí různé ,,vylepšené“ cviky, tak věřte tomu, že je nemůžete zvládat technicky správně. Pokud nedokážete vydržet ani minutu v planku, tak jak můžete u toho ještě zvedat ruce nebo je křížit před tělem???
  • Nejprve se musíte naučit ovládat své tělo, vůbec se naučit správně stát, správně u cvičení dýchat, aktivovat střed těla a hlavně to nepřehánět.
  • Musíte si rozmyslet, co od cvičení očekáváte. Chcete nabrat svaly, shodit tuk, nebo jen zpevnit postavu? I tomuto rozhodnutí byste měli přizpůsobit trénink.
  • V neposlední řadě se zamyslete nad tím, zda jste ochotni změnit stravovací návyky, které nejspíš nemáte správné, protože cvičení jde ruku v ruce se zdravou stravou.
  • Zapomeňte na to, že když si zacvičíte, tak se pak odměníte pohárem se šlehačkou a pomyslíte si, že je to v pohodě nebo vychlazeným pivem (alkohol je totiž po cvičení nejhorší, neboť tělo se potřebuje regenerovat).
  • Důležité je aby trénik měl nějaký řád. Většina lidí, kteří cvičí dlouho, přijdou do fitka s konkrétním plánem v hlavě toho, co budou cvičit.
  • Zkuste si stanovit, kolik dní se cvičení chcete věnovat. Minimálně by však cvičení ve fitku mělo probíhat 3x týdně. Osobně si myslím, že je lepší trénink dělit podle jednotlivých partií, než přijít 2x týdně a strávit ve fitku 3 hodiny, aby se procvičilo celé tělo. Pokročilí cvičenci tréninky rozhodně dělí a myslím, že si nevšimnete, že by procvičili za celý trénink celé tělo.
  • Pamatujte si, že je nutné postupně procvičovat celé tělo (dělit tréninky) a né si říci, že budu cvičit pouze zadek, nebo jen biceps. Chcete mít snad těla symetrická a je potřeba mít všechny části těla osvalená, jinak nemůžete provádět jiné cviky technicky správně, vše je propojené.
  • Většinou je doporučováno cvičit formou 3+1 nebo 2+1. To znamená 3 nebo 2 dny tréninku po sobě a den pauza, ale můžete cvičit i obden. Postupně zjistíte co bude vyhovovat konkrétně vám a vašemu režimu. Pokud vás cvičení začne bavit, věřte, že se do fitka budete vracet moc rádi :)
  • Musíte se naučit cviky provádět technicky správně, poté si budete moci přidávat i zátěže. Pokud se kroutíte pod 5 kg činkou, tak závaží klidně zahoďte. Nejste ve fitku proto, abyste oslňovali výkonem. Párkrát se mi stalo, že jsem zvedala při jednom cviku činku z chlapa, kterej neměl parťáka a už to prostě sám nahoru nevytáhnul.
  • Pokud se budete chystat na navyšování váhy a nejste si se sebou 100% jistí, tak požádejte někoho ve fitku o pomoc, lidé jsou vstřícní.
  • Uklízejte si po sobě závaží a činky i když zvedáte zrovna málo a pro někoho by bylo snadné to po vás uklidit, ale kdo to má pak hledat, když to není na svém místě a hlavně dávejte na sebe pozor.
  • Dodržujte pitný režim! Někdy si do fitka můžete nosit své nápoje, někde to je zakázáno. Tam kde to je zakázáno – investujte do sebe prosím částku za pití.
  • Vezměte si s sebou vhodný oděv a obuv na cvičení – např. kraťasy nebo legíny, tílko, nebo triko, pevnou obuv, ručník na stroje – někde ručníky jsou k půjčení zdarma. Určitě na strojích a lavicích používejte ručník – když ho používat nebudete, zůstane tam po vás spocená stopa – nezní to moc příjemně. Pokud se budete sprchovat, nezapomeňte si vzít druhý ručník, náhradní spodní prádlo a to, co potřebujete ke koupání, třeba i pantofle do sprchy. Někdy se vám může hodit i mikina, když je moc zapnutá klimoška, nebo se chcete prostě jen víc zapotit. Ještě je vhodné přibalit si zámeček, ale většinou mají fitka své. Ještě bych podotkla, abyste nezapoměli na deodorant, protože snad není nic příjemnějšího, když vedle vás někdo zavání, ale zase to nepřehnánět, ani nádech voňavky při tréninku není příjemný.
  • Když přijdete do prázdné šatny, tak si nedávejte zámek vedle někoho dalšího, protože když pak třeba stejně docvičíte, budete se zbytečně vedle sebe mačkat :-)

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!