NEVHODNÉ A VHODNÉ POTRAVINY PŘI KOJENÍ

Nevhodné potraviny během kojení

Všeobecně známým faktem je, že žena během kojení spotřebuje ještě více energie než těhotná žena. Dítě by mělo z mateřského mléka dostávat vše potřebné k životu a správnému vývoji, proto je nutné, aby maminky dodržovaly správnou stravu, neboť pak mohou předejít různým zdravotním komplikacím u svých dětí. Správnou stravou by mělo jít předejít i komplikacím u samotných maminek, jako je řídnutí vlasů, únava aj.

Jídelníček kojící matky si představuji jako pestrý a kaloricky nabitý, avšak plnohodnotnými potravinami a ne dortíky se šlehačkou nebo nesmyslné potraviny, které žádné nutriční hodnoty nemají, jako třeba knedlíky z bílé mouky 5x týdně aj.

Mezi nevhodné potraviny se během prvních měsíců kojení řadí luštěniny, jelikož mohou způsobovat problémy miminku. Zde nastává trochu problém u žen, které jsou na rostlinné stravě, neboť luštěniny tvoří velkou část našich jídelníčků. Samozřejmě toto vyřazení má opodstatněný smysl, jelikož by miminko mohlo být kvůli této konzumaci nadýmáno a mělo by bolesti bříška. Samozřejmě nemohu posoudit, zda takto reaguje každé miminko, ale z důvodu prevence jsem se rozhodla tyto potraviny vynechat. Přemýšlela jsem proto, co vlastně tedy během kojení budu jíst a zda třeba postupně nebudu zkoušet do stravy luštěniny zařazovat. Vzhledem k tomu, že během týdne mám v jídelníčku např. Čočku, fazole, cizrnu či výrobky ze sóji, bude asi poměrně složité vymýšlet onen vyvážený jídelníček. 

Naprosto nevhodné potraviny v počátku kojení

-pálivá, dráždivá, nadýmavá, sladká, tučná jídla, kynuté potraviny (potraviny obsahující droždí!)

-margaríny

-sladké nápoje, alkohol, černá káva, černý čaj

-nadměrné užívání soli, bílý cukr

Doporučené potraviny

  • Celá zrna: jako je rýže, jáhly, pohanka, kukuřice, oves, kuskus, bulgur, ječmen, pšenice, žito, amarant, proso, quinoa...tyto potraviny se mohou používat i ve formě mouky, tudíž nebude problém připravit si někdy i pečený dezert.
  • Zelenina: samozřejmě téměř veškerá zelenina, kromě té, která by mohla nadýmat –jako je zelí, kapusta, květák, brokolice, kedluben – ta je doporučována zařazovat až v pozdějších měsících a to vařit s bylinkami, které mají být proti nadýmání – např. Majoránka, tymián, kmín, oregáno.

Ostatní druhy zeleniny by se měly povařit nebo podusit, aby byla lépe stravitelná. Jíst také hodně listové zeleniny

  • Luštěniny: doporučují se až kolem druhého nebo třetího měsíce věku miminka, pokud miminko netrpí nadýmáním, též vaříme s kořením proti nadýmání a zařazujeme do jídelníčku postupně
  • Oleje: téměř všechny oleje, výhradně je doporučován lněný olej, kvůli omega3 mastným kyselinám
  • Ořechy a semínka: mandle, slunečnicová semínka, dýňová semínka, konopná semínka, vlašské ořechy, lískové ořechy, lněné semínko aj. (pozor při potravinové alergii u miminka zcela vynechat veškeré ořechy!!!), zařadím sem i mák
  • Ovoce: doporučuje se zejména avokádo, naopak se nedoporučují v počátku kojení citrusy. Vhodný je i banán či povařené jablko, kokos - může být strouhaný, švestky, meruňky, třešně, broskve
  • Pitný režim: Samozřejmostí je dodržování dostatečného pitného režimu. Nejlepší je pití čisté vody, nebo různé ovocné či dětské čaje. Pokud by žena měla chuť na kávu, může použít bezkofeinový nápoj. Z vlastní zkušenosti také vím, že ani přepíjení není dobré. Vždy když jsem se snažila dodržet až nadměrné užívání tekutin během těhotenství (2,5l/den), přišla jsem si oteklá, proto jsem pila podle pocitů a žádné problémy jsem neměla (cca 1,5l/den). Při kojení se doporučují pít i čaje, které by měly podporovat laktaci - fenykl, čaje pro kojící matky.

Po dvou měsících se doporučuje přidávat:

Citrusy, občas luštěniny. V případě zjištěné počínající alergii u miminka a nasazení léčby, se citrusy nedoporučují až do 4. měsíce u maminky. 

Rozhodně je vždy dobré, řídit se indivduálními pocity vás a vašeho miminka, protože každá žena to bude mít určitě jinak. Konkrétní situaci a jídleníček vám nemůže nidky nikdo podat. V případě vašeho zájmu o rozšíření informací o veganské stravě pro děti a těhotné i kojící ženy si na interntu můžete zdarma stáhnout brožurku, která se jmenuje: Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy – stačí napsat do googlu vyhledávače.

Doplňky výživy: Samozřejmě jsou doporučovány doplňky výživy jako je vitamin B12 a vitamin D přes zimu pro maminky. Dále také mohou být užívány kapsle z oleje z mořských řas. Může se navýšit i vitamin C, pokud není dostatečně přijímán z potravin. Vhodným doplňkem výživy by mohl být Viridian Pregnancy komplex a Viridian Pregnancy Omega Oil. Oba tyto doplňky stravy jsou doporučovány nejen při těhotenství, ale i při kojení a nabízí komplexní obsah vitamínů a minerálů. Recenzi na tyto výrobky si můžete přečíst zde.

*Pokud si nebudete něčím jisté, vždy konzultujte se svým lékařem. Toto není návod, pouze inspirace.

Zdroje:

http://www.nemocnicesumperk.cz/rady-pro-maminky-strava--2159.html

http://soucitne.cz/nova-publikace-pro-veganske-rodice

http://veganskaspolecnost.cz/fakta/

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!