JAK ČASTO JÍST?
Téma, které je stále hodně diskutované, často mi chodí i dotazy, jak často by měl člověk správně jíst. Aktuálně na to nemám žádnou tvrdě stanovenou odpověď! Snažím se lidi vést k tomu, aby se naučili intuitivně jíst, podle jejich vlastní potřeby. Dnešní doba nabízí neskutečně mnoho možností stravování, od různých diet - keto, lowcarb, paleo až k různým způsobům stravování, ve smyslu - někdo jí pouze 1x denně, někdo 6x denně….Pro lepší orientaci ve stravování jsem sestavila fitbook s názvem: Měním stravu! , kde se můžete naučit základní orientaci v jídle a zjistit, co vám bude vyhovovat. Na Fitbook se můžete mrknout zde.
Jak to je?
Ve svém fitbooku - měním stravu, uvádím, že člověk by měl jíst 6x denně. Fitbook je určený pro začátečníky, kteří se potřebují naučit orientovat ve stravě a v sobě samotných a nastartovat metabolismus. Pro začátečníky doporučuji, aby si nechali svoje tělesné hodnoty změřit na inbody. Uvědomili si, jaké mají cíle - hubnutí, nabírání, formování aj. Poté si buď nechte vypočítat, jaký by měl být váš kalorický příjem nebo se do toho zkuste pustit sami. Na základě všech dostupných informací, si pak přizpůsobíte jídelníček, který můžete zkoušet měnit. Stravovací plán si zkuste udržet vždy minimálně 14 dní, nemá smysl něco zkoušet 3 dny a pak přejít na něco jiného. Takový krok učiňte pouze v případě, že byste pociťovali velkou změnu k horšímu, ale pozor, při změně stravy takovou změnu můžete právě ze začátku pociťovat - např. únava, musíte to tedy odhadnout.
Začít můžete právě stravou 6x denně - snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře a druhá večeře. Jde o to, že si vytvoříte pro začátek přehled o svém stravování, kolik má co kalorií a vaše tělo si zvykne na přísun potravin. Pravidelný přísun potravin by vám měl rozjet metabolismus, který se postupně srovná a začne normálně fungovat. Mezitím budete zjišťovat, která jídla vám třeba během dne nevyhovují, nebo na která nemáte mnoho času a tak si začnete svůj jídelníček přizpůsobovat. Né vynechávat jídla, ale měnit tak, aby se vám hodila do vašeho dne.
Pro začátek je dobré si údaje zapisovat nebo si to aspoň skutečně pamatovat. Můžete si pořídit nějaké tabulky pro zápisy, které vám usnadní orientaci a uvidíte svoje výsledky.
Pro inspiraci - jak se stravuji:
Snídaně:
Svůj den začínám skutečně snídaní, kterou považuji za hodně důležitou, pro nastartování svého těla a dodání potřebné energie pro začátek. Dnes se vyskytují názory, že snídaně není nijak důležitá a že záleží na celkovém denním příjmu. Tenhle názor nesdílím, neboť mě osobně to nevyhovuje. Pro moje fungování těla je důležité mít rozloženou stravu po celý den a začít právě snídaní. Snídaně jsem dříve vynechávala (na základní škole, občas před prací), ale postupně jsem si k nim našla cestu a nyní je mám ráda a těším se na ně. Myslím si, že jsem nesnídala kvůli stresu - ze školy, později ze zaměstnání - měla jsem ráno stažený žaludek a nešlo to a také jsem vstávala na poslední chvíli. Nakonec jsem si do auta na cestu do práce vždy připravila kaši a tu jedla po cestě.
Dopolední svačina:
Obvykle si beru ovoce nebo si dám protein a někdy zcela vynechávám - podle času, který mám a podle toho, kdy vstáváme a kdy potom bude oběd atd. Takže tuhle svačinku nepovažuji u sebe za extra důležitou.
Oběd:
Pravidelně, nevynechávám - obědy mám různé.
Odpolední svačina:
Obvykle si dávám ovoce nebo protein, ale to záleží na předchozích jídlech. Pokud bych protein už měla dopoledne, tak odpoledne nedávám. Proteinová sušenka je u mě taky super svačinka. Jogurt s domácí granolou a ořechovým máslem - mňam! V létě vede ovoce - melouny a klidně i zmrzlinka, případně nějaký dezert.
Večeře:
Chodím cvičit večer, takže první večeři mám obvykle někdy kolem 17 hodiny a poté chodím cvičit. Někdy jdu cvičit ještě bez večeře a najím se až potom.
Druhá večeře:
Záleží na tom, jak jdu cvičit. Když jdu cvičit až po první večeři, tak si ještě po cvičení dávám lehčí jídlo. Když jdu cvičit před první večeří, tak pak už dvě jídla nedávám. Večeřím různě - někdy teplé večeře, jindy nějaké plněné bagetky -žitné nebo proteinový chlebík.
Jak vidíte, obvykle mám 3-4 jídla za den, záleží na celkovém denním režimu, jestli cvičím, v kolik hodin vstáváme, co během dne děláme, jak se cítím atd. Nejím každý den stejně, ani stejné porce, nemám žádné jídelní plány ani nepoužívám kalorické tabulky. Přibližně mám přehled o tom, co budu vařit, co jíst, ale stane se, že udělám někdy i výjimku a vložím mezi jídla něco navíc nebo naopak něco nestihnu sníst.
DIETY?
Nemá smysl nechat se vázat na nějaké diety nebo se snažit jíst jako někdo jiný a striktně dodržovat něco, co nám naprosto nevyhovuje. Dietu člověk vydrží tak 2 měsíce, pak bude tápat. Jiná situace je tehdy, když se např. člověk snaží zbavit obezity/nadváhy, tam bude ze začátku potřebova přísnějšího režimu, protože špatné stravovací návyky se musí odstranit a dá to práci, stejně jako odstranit jinou závislost. Závislost na jídle je hodně nebezpečná, protože si ji mnohdy hodně dlouho nedokážeme uvědomit a může nám pak přinášet řadu nemocí.
Pamatujte, že vždy je důležitá vhodná strava! Nikdy není řešení - vůbec nic nejíst - to je prostě dlouhodobě neudržitelné a vede to ke katastrofě. Rozházíte si metabolismus, možná zhubnete hodně kilogramů, ale později stejně všechno naberete a ještě něco mnohem víc. Jídlo není náš nepřítel, jíst prostě musíme. Všechno nejde hned, jestli jste odmala jedli špatně a teď chcete za pár měsíců zázraky, tak s tím rovnou nepočítejte.
Důležitá je celková změna, není to jen o jídle, ale i o pitném režimu, regeneraci a psychické pohodě. Na nakopnutí metabolismu můžete použít i matchu, která je skvělá a dodá tělu i energii, bez vedlejších účinků, zároveň odvádí nečistoty z těla atd. Všechno je propojené, když budete jíst skvěle, ale nebudete se hýbat nebo budete v psychické nepohodě, tak se to na vás také bude projevovat. Nemusíte hned letět zvedat 100 kg do fitka nebo běhat maratony, protože v začátku stačí třeba i pomalejší procházky, časem svižnější. Neužeňte se hned na startu, jinak to také dlouhodobě nevydržíte.
PŮSTY
Nejsem zastánce půstů, protože jsem ho sama nikdy nezvládla vydržet, když jsem se o to pokoušela. Myslím si, že je lepší jíst zdravě celkově a takové věci nedělat. Někdy můžete třeba ještě trochu odlehčit stravu, ale pokud se váš jídelníček skládá z kvalitních potravin, né polotovarů, éček, překořeněných a přesolených jídel - tělo se do určité míry zvládá detoxikovat samo. Můžete to podpořit třeba zelenými potravinami - super greens - spirulina, chlorela, mladý ječmen...Jestli jíte maso, můžete si občas dát pár dní bez něj, aby se vám vyčistila střeva. Kdo má rád alkohol, určitě zvládne dát třeba měsíc bez něj, případně zařadit potraviny, které detoxikaci podporují. Totéž platí i u mléčných výrobků, někdy tělu můžete v tomto směru odlehčit. Můžete pít čerstvé zeleninové šťávy nebo zkusit nějaký bylinný čaj - ale vždy to berte jen jako podpůrné prostředky, nezakládejte na tom jídelníček a už vůbec tím nenahrazujte pestrou stravu.
MOTIVACE a cíle
Srovnejte si v hlavě, že to bude chvíli trvat. Pamatujte si, proč to děláte a postupujte dopředu. Nedávejte si zbytečně velké cíle, ať nejste zklamaní, postupujte pomalu, ale jistě a radujte se ze svých pokroků. Můžete si určit svůj vysněný cíl, ale vložte do něj mezicíle. Když sejdete maličko z cesty, netrestejte se, ale pokračujte dál. Nenahrazujte normální, vydatná jídla za sladkosti, dortíky atd., nevynechávejte živiny. Vždy si zkuste představit, co vám daná kombinace jídel dá. Pamatujte, že tělo potřebuje bílkoviny, sacharidy i tuky...a samozřejmě další látky. Můžete si hrát a snižovat třeba příjem sacharidů, ale nevynechávat. Ano, rychlé cukry vynechávat můžete - dorty, bílé pečivo atd., to tělo nepotřebuje, ale nebojujte zbytečně. Můžete si zkusit udělat odlehčenou verzi jídel, které máte rádi. Cokoliv budete dělat proti svojí vůli, to nemůžete dlouho vydržet. Zohledňujte i množství jídla -dvě kostičky čokolády vám jídelníček nerozhází - celá tabulka - ano.
Když vstáváte např. V 10 hodin ráno - dáte si snídani, tak poté už svačinu nejspíš nenapasujete, když budete zase ve 12-13hodin obědvat. Můžete tedy přidat trochu na obědu, abyste dodrželi svůj stanovený příjem. Chcete hubnout? Buďte ve správném kalorickém deficitu, ale né v extrémním. Obézní těla jsou často podviživená, protože nepříjmají kvalitní živiny. Potřebujete přibírat? Buďte v kalorickém nadbytku, ale nesnažte se nabrat na McDonaldu, protože pak nebudete nejspíš s výsledkem spokojení...
Držím vám palce, ať se vám podaří dojít tam, kam chcete. Buďte na sebe hodní, odpouštějte si. Jestli něco skutečně chcete, tak to dokážete! Bez trápení, trýznění, špatných nálad atd. Hodně inspirace dávám na svůj instagram, jak do stories, tak do výběrů i do postů, můžete si to zkusit projet. Případně se mrkněte na fitbook, pak můžete pokračovat dál.
pajafitlife
JAK ČASTO JÍST?
Téma, které je stále hodně diskutované, často mi chodí i dotazy, jak často by měl člověk správně jíst. Aktuálně na to nemám žádnou tvrdě stanovenou odpověď! Snažím se lidi vést k tomu, aby se naučili intuitivně jíst, podle jejich vlastní potřeby. Dnešní doba nabízí neskutečně mnoho možností stravování, od různých diet - keto, lowcarb, paleo až k různým způsobům stravování, ve smyslu - někdo jí pouze 1x denně, někdo 6x denně….Pro lepší orientaci ve stravování jsem sestavila fitbook s názvem: Měním stravu! , kde se můžete naučit základní orientaci v jídle a zjistit, co vám bude vyhovovat. Na Fitbook se můžete mrknout zde.
Jak to je?
Ve svém fitbooku - měním stravu, uvádím, že člověk by měl jíst 6x denně. Fitbook je určený pro začátečníky, kteří se potřebují naučit orientovat ve stravě a v sobě samotných a nastartovat metabolismus. Pro začátečníky doporučuji, aby si nechali svoje tělesné hodnoty změřit na inbody. Uvědomili si, jaké mají cíle - hubnutí, nabírání, formování aj. Poté si buď nechte vypočítat, jaký by měl být váš kalorický příjem nebo se do toho zkuste pustit sami. Na základě všech dostupných informací, si pak přizpůsobíte jídelníček, který můžete zkoušet měnit. Stravovací plán si zkuste udržet vždy minimálně 14 dní, nemá smysl něco zkoušet 3 dny a pak přejít na něco jiného. Takový krok učiňte pouze v případě, že byste pociťovali velkou změnu k horšímu, ale pozor, při změně stravy takovou změnu můžete právě ze začátku pociťovat - např. únava, musíte to tedy odhadnout.
Začít můžete právě stravou 6x denně - snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře a druhá večeře. Jde o to, že si vytvoříte pro začátek přehled o svém stravování, kolik má co kalorií a vaše tělo si zvykne na přísun potravin. Pravidelný přísun potravin by vám měl rozjet metabolismus, který se postupně srovná a začne normálně fungovat. Mezitím budete zjišťovat, která jídla vám třeba během dne nevyhovují, nebo na která nemáte mnoho času a tak si začnete svůj jídelníček přizpůsobovat. Né vynechávat jídla, ale měnit tak, aby se vám hodila do vašeho dne.
Pro začátek je dobré si údaje zapisovat nebo si to aspoň skutečně pamatovat. Můžete si pořídit nějaké tabulky pro zápisy, které vám usnadní orientaci a uvidíte svoje výsledky.
Pro inspiraci - jak se stravuji:
Snídaně:
Svůj den začínám skutečně snídaní, kterou považuji za hodně důležitou, pro nastartování svého těla a dodání potřebné energie pro začátek. Dnes se vyskytují názory, že snídaně není nijak důležitá a že záleží na celkovém denním příjmu. Tenhle názor nesdílím, neboť mě osobně to nevyhovuje. Pro moje fungování těla je důležité mít rozloženou stravu po celý den a začít právě snídaní. Snídaně jsem dříve vynechávala (na základní škole, občas před prací), ale postupně jsem si k nim našla cestu a nyní je mám ráda a těším se na ně. Myslím si, že jsem nesnídala kvůli stresu - ze školy, později ze zaměstnání - měla jsem ráno stažený žaludek a nešlo to a také jsem vstávala na poslední chvíli. Nakonec jsem si do auta na cestu do práce vždy připravila kaši a tu jedla po cestě.
Dopolední svačina:
Obvykle si beru ovoce nebo si dám protein a někdy zcela vynechávám - podle času, který mám a podle toho, kdy vstáváme a kdy potom bude oběd atd. Takže tuhle svačinku nepovažuji u sebe za extra důležitou.
Oběd:
Pravidelně, nevynechávám - obědy mám různé.
Odpolední svačina:
Obvykle si dávám ovoce nebo protein, ale to záleží na předchozích jídlech. Pokud bych protein už měla dopoledne, tak odpoledne nedávám. Proteinová sušenka je u mě taky super svačinka. Jogurt s domácí granolou a ořechovým máslem - mňam! V létě vede ovoce - melouny a klidně i zmrzlinka, případně nějaký dezert.
Večeře:
Chodím cvičit večer, takže první večeři mám obvykle někdy kolem 17 hodiny a poté chodím cvičit. Někdy jdu cvičit ještě bez večeře a najím se až potom.
Druhá večeře:
Záleží na tom, jak jdu cvičit. Když jdu cvičit až po první večeři, tak si ještě po cvičení dávám lehčí jídlo. Když jdu cvičit před první večeří, tak pak už dvě jídla nedávám. Večeřím různě - někdy teplé večeře, jindy nějaké plněné bagetky -žitné nebo proteinový chlebík.
Jak vidíte, obvykle mám 3-4 jídla za den, záleží na celkovém denním režimu, jestli cvičím, v kolik hodin vstáváme, co během dne děláme, jak se cítím atd. Nejím každý den stejně, ani stejné porce, nemám žádné jídelní plány ani nepoužívám kalorické tabulky. Přibližně mám přehled o tom, co budu vařit, co jíst, ale stane se, že udělám někdy i výjimku a vložím mezi jídla něco navíc nebo naopak něco nestihnu sníst.
DIETY?
Nemá smysl nechat se vázat na nějaké diety nebo se snažit jíst jako někdo jiný a striktně dodržovat něco, co nám naprosto nevyhovuje. Dietu člověk vydrží tak 2 měsíce, pak bude tápat. Jiná situace je tehdy, když se např. člověk snaží zbavit obezity/nadváhy, tam bude ze začátku potřebova přísnějšího režimu, protože špatné stravovací návyky se musí odstranit a dá to práci, stejně jako odstranit jinou závislost. Závislost na jídle je hodně nebezpečná, protože si ji mnohdy hodně dlouho nedokážeme uvědomit a může nám pak přinášet řadu nemocí.
Pamatujte, že vždy je důležitá vhodná strava! Nikdy není řešení - vůbec nic nejíst - to je prostě dlouhodobě neudržitelné a vede to ke katastrofě. Rozházíte si metabolismus, možná zhubnete hodně kilogramů, ale později stejně všechno naberete a ještě něco mnohem víc. Jídlo není náš nepřítel, jíst prostě musíme. Všechno nejde hned, jestli jste odmala jedli špatně a teď chcete za pár měsíců zázraky, tak s tím rovnou nepočítejte.
Důležitá je celková změna, není to jen o jídle, ale i o pitném režimu, regeneraci a psychické pohodě. Na nakopnutí metabolismu můžete použít i matchu, která je skvělá a dodá tělu i energii, bez vedlejších účinků, zároveň odvádí nečistoty z těla atd. Všechno je propojené, když budete jíst skvěle, ale nebudete se hýbat nebo budete v psychické nepohodě, tak se to na vás také bude projevovat. Nemusíte hned letět zvedat 100 kg do fitka nebo běhat maratony, protože v začátku stačí třeba i pomalejší procházky, časem svižnější. Neužeňte se hned na startu, jinak to také dlouhodobě nevydržíte.
PŮSTY
Nejsem zastánce půstů, protože jsem ho sama nikdy nezvládla vydržet, když jsem se o to pokoušela. Myslím si, že je lepší jíst zdravě celkově a takové věci nedělat. Někdy můžete třeba ještě trochu odlehčit stravu, ale pokud se váš jídelníček skládá z kvalitních potravin, né polotovarů, éček, překořeněných a přesolených jídel - tělo se do určité míry zvládá detoxikovat samo. Můžete to podpořit třeba zelenými potravinami - super greens - spirulina, chlorela, mladý ječmen...Jestli jíte maso, můžete si občas dát pár dní bez něj, aby se vám vyčistila střeva. Kdo má rád alkohol, určitě zvládne dát třeba měsíc bez něj, případně zařadit potraviny, které detoxikaci podporují. Totéž platí i u mléčných výrobků, někdy tělu můžete v tomto směru odlehčit. Můžete pít čerstvé zeleninové šťávy nebo zkusit nějaký bylinný čaj - ale vždy to berte jen jako podpůrné prostředky, nezakládejte na tom jídelníček a už vůbec tím nenahrazujte pestrou stravu.
MOTIVACE a cíle
Srovnejte si v hlavě, že to bude chvíli trvat. Pamatujte si, proč to děláte a postupujte dopředu. Nedávejte si zbytečně velké cíle, ať nejste zklamaní, postupujte pomalu, ale jistě a radujte se ze svých pokroků. Můžete si určit svůj vysněný cíl, ale vložte do něj mezicíle. Když sejdete maličko z cesty, netrestejte se, ale pokračujte dál. Nenahrazujte normální, vydatná jídla za sladkosti, dortíky atd., nevynechávejte živiny. Vždy si zkuste představit, co vám daná kombinace jídel dá. Pamatujte, že tělo potřebuje bílkoviny, sacharidy i tuky...a samozřejmě další látky. Můžete si hrát a snižovat třeba příjem sacharidů, ale nevynechávat. Ano, rychlé cukry vynechávat můžete - dorty, bílé pečivo atd., to tělo nepotřebuje, ale nebojujte zbytečně. Můžete si zkusit udělat odlehčenou verzi jídel, které máte rádi. Cokoliv budete dělat proti svojí vůli, to nemůžete dlouho vydržet. Zohledňujte i množství jídla -dvě kostičky čokolády vám jídelníček nerozhází - celá tabulka - ano.
Když vstáváte např. V 10 hodin ráno - dáte si snídani, tak poté už svačinu nejspíš nenapasujete, když budete zase ve 12-13hodin obědvat. Můžete tedy přidat trochu na obědu, abyste dodrželi svůj stanovený příjem. Chcete hubnout? Buďte ve správném kalorickém deficitu, ale né v extrémním. Obézní těla jsou často podviživená, protože nepříjmají kvalitní živiny. Potřebujete přibírat? Buďte v kalorickém nadbytku, ale nesnažte se nabrat na McDonaldu, protože pak nebudete nejspíš s výsledkem spokojení...
Držím vám palce, ať se vám podaří dojít tam, kam chcete. Buďte na sebe hodní, odpouštějte si. Jestli něco skutečně chcete, tak to dokážete! Bez trápení, trýznění, špatných nálad atd. Hodně inspirace dávám na svůj instagram, jak do stories, tak do výběrů i do postů, můžete si to zkusit projet. Případně se mrkněte na fitbook, pak můžete pokračovat dál.
pajafitlife