DOPLŇKY STRAVY PŘI KOJENÍ pro maminky

ČAJE

Pitný režím je během kojení velice důležitý, aby se stále tvořilo mléko. Doporučené jsou ovocné čaje, některé bylinné a v menší míře se může pít i zelený čaj a samozřejmě voda.

HIPP Mama čaj pro kojící matky s anýzem, fenyklem a kmínem

Tento čaj dávají pít v Mulačově porodnici v Plzni po narození miminka, aby se ženy rozkojily, jelikož by měl podporovat tvorbu mateřského mléka. Přestože s kojením problémy nemám, pořídila jsem si tento čaj i domů a každý den piji jeden šálek. Chuťově je to velmi dobrý čaj a dá se připravit jak teplý, tak studený. Čaj je granulovaný, bez umělých aromat, konzervačních látek, barviv, bez mléčné složky a bez lepku. Cena za 200g je kolem 130 Kč a dá se koupit např. v Tescu.

HIPP Bio Fenyklový čaj

Čaj, který je vhodný pro novorozence od 1. týdne věku a je bez cukru, bez lepku a mléčné složky, bez přídavků aromat a je sáčkový. Fenykl je vhodnou prevencí proti bolestem bříška u miminek. Tento čaj miminku zatím nepodávám, ale piji ho sama 1x denně. Cena za balení (20 nálevových sáčků) je kolem 60 Kč a koupit se dá např. v Tescu.

LEROS Baby Bio čaj pro kojící matky s jestřabinou

Další bylinný čaj, který by měl podporovat tvorbu mateřského mléka. Obsahuje šípek, jestřabinovou nať, plod černého rybízu, levandulový květ a přírodní aroma. Tento čaj piji někdy, když chci změnu třeba od toho fenyklového. Cena za balení (20 nálevových sáčků) kolem 40 Kč a prodávají ho v lékarnách.

Ovocné čaje

Vhodné jsou i ovocné čaje, které si každá žena může volit dle své chuti a na výběr je opravdu velké množství :)

VITAMÍNY

VIRIDIAN pregnancy complex

Rozhodla jsem se, že v počátku kojení budu užívat vitamíny od značky Viridian, které jsem již užívala v těhotenství. Přečíst si o nich můžete zde. Užívám jen kapsle Viridian a olej už ne a budu je brát cca 1 měsíc, abych doplnila ztráty, které mohly nastat během porodu. 

TEKUTÝ VITAMÍN B12 (Methylcobalamin)

Poté co doberu Viridian mám připravený tento tekutý vitamín B12 Methylcobalamin, který jsem koupila zde. Dávkuje se každý den šest kapek do vody. Později od půl roku věku dítěte se mu dává 1 kapička a dávky se s věkem navyšují. Více o dávkování naleznete zde.

VITAMÍN D

Vzhledem k obsahu vitamínu D v kapslích Viridian pregnancy complex, již sama žádný extra vitamín D nedoplňuji, později po dobrání complexu mám pro sebe připravený Viridian vitamín D kapsle, prodávají však i tekutý a je možné, že bude lepší, než ty kapsle, vzhldem ke vstřebatelnosti. Miminkům zpravidla praktický lékař předepisuje Vigantol, který obsahuje živočišné složky. Mnoho diskuzí na internetu je také plných názorů, že po Vigantolu bolela miminkům bříška, ale samozřejmě se vyskytují i názory opačné, že miminka žádný problém neměla. Vigantol jsem si tedy ani nevyzvedla a pořídila jsem pro miminko Vitashine, který se dá koupit přes internet zde. Obsahuje pouze dygliceridy kokosových mastných kyselin, cholekalciferol a D-alfa-tokoferol a je to čistě rostlinný produkt. Dávkujeme dvě stříknutí denně od 14. dne věku. 

DALŠÍ VITAMÍNY

Po vyřazení Viridianu pro těhotné a kojící ženy zařadím v případě potřeby vitamín C, magnesium a určitě ten vitamín B12.

PROTEIN

Vzhledem k vyřazení luštěnin z jídelníčku, jsem přemýšlela, jakou alternativou nahradím dostatečný příjem bílkovin. Zařadila jsem tedy do jídelníčku konopný protein, který je velmi dobře stravitelný a nedělá ani mně ani miminku žádné potíže. Na trhu je poměrně velký výběr konopných proteinů s příchutěmi i bez příchutí, nepříznivá je však jeho vyšší cena. Myslím si, že je ale vhodné do něj peníze investovat. Pořídila jsem si dva konopné proteiny - jeden Bio mix konopný protein s dýňovými a slunečnicovými semínky, 400 g stálo cca 600 Kč - mrknout se na něj můžete zde. Druhý protein je čistě konopný, přičemž 1000 g stálo 599 Kč a mrknout se na něj můžete zde. Vhodné je pít protein 2x denně, také jej můžeme přidávat do snídaňových kaší, nebo do slaných pokrmů. 

ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Bohužel i tato nepříjemnost může po porodu nastat. Vzhledem ke kojení je dobré snažit se zánět rozehnat nějakou přírodní cestou. Během kojení se nedoporučuje pít Urologické čaje, což je trochu škoda, protože ty mi většinou na počínající zánět zabíraly. Dříve než se tedy rozhodneme jít k lékaři, můžeme zkusit i jinou alternativu. Na zánět mi byl mojí praktickou lékařkou doporučen přípravek Blokurima. Tento produkt obsahuje pouze D-manózu - jedná se o jednoduchý cukr, který je přiroezný pro lidské tělo. Více o tomto produktu si můžete přečíst zde. Bohužel jsem již měla pokročilý zánět močového měchýře a musela mi být nasazena antibiotika, po jejich dobrání jsem však zahájila ještě doléčení pomocí Blokurimy a zatím je vše v pořádku. Tento produkt se může užívat i dlouhodobě a nemá žádné vedlejší účinky. Myslím si, že při počínajícím zánětu se do něj vyplatí investovat. Balení obsahuje sáčky, které se dle návodu rozpustí ve vodě a popíjí se během dne. Balení s 30 sáčky stojí cca 350 Kč a pořídit jej můžeme v lékarně bez předpisu.  

Kde koupit?

Můžete objednat třeba na eshopu lékárny Benu! Výhoda je, že zboží si můžete vyzvednout na vámi zvolené nejbližší lékárně!

https://www.benu.cz/caje-a-bylinky

https://www.benu.cz/vyhledavani?q=Blokurima&category=home

https://www.benu.cz/vyhledavani?q=Konopný+protein&category=other

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!