BCAA ano nebo ne?
Co to vůbec je?
Zjednodušeně to jsou esenciální aminokyseliny, které slouží k ochraně svalů. Esenciální aminokyseliny si tělo nedokáže samo vytvářet, proto je dobré je doplňovat, když je člověk sportovec. BCAA se skládají ze tří aminokyselin - Leucinu, Isoleucinu a Valinu.
Jaká jejich forma existuje?
Kapsle, prášek, tekuté. Osobně mám nejraději prášek a tekuté, neboť nástup do těla je v nejrychlejším čase, oproti kapslím, které se musí v žaludku rozpustit. Kapsle jsou bez příchutě a neobsahují ani přidané cukry, kalorie atd. Prášek a tekuté jsou v různých příchutích. Prášek mám o trochu radši než tekuté, protože některé druhy bcaaček chutnají jako limonáda. Nevýhoda je, že musíte mít shaker nebo prostě něco, kde je rozděláte plus vodu. Tekuté je super v tom, že do sebe vyklopíte (dle dávkování výrobce) třeba 50 ml a je to. Nemusí se nic rozmíchávat s vodou, ale samozřejmě i tekuté se dají rozdělat s vodou.
Kdy a jak je užívat?
Užívání je vždy popsáno na obalu a pokud se nepřipravujete na závody nebo nemáte některé další požadavky atd., tak bych se řídila dávkováním. Dávkování se liší, co se týče výrobců, neboť hotové produkty bcaa, obsahují odlišné množství těch aminokyselin. Brala bych také v úvahu aktuální tělesnou hmotnost a pohlaví uživatele. Bcaa užívám i ve dnech cvičící pauzy.
Moje dávkování - užívám 1-2x denně vždy po tréninku a některé dny i ještě večer v netréninkové dny pouze ráno. Momentálně mám bcaa tekuté v poměru 2:1:1.
Prodávají se v poměru 4:1:1 nebo 2:1:1 (Leucin-Isoleucin-Valin).
Jaké jsem zkusila v posledních 3 měsících?
Prodejce Myprotein nabízí řadu Myvegan a mezi nimi i bcaa v práškové formě v poměru 2:1:1. Zkusila jsem s malinovou příchutí, které chutnaly opravdu jako limonáda. Mrknout na ně můžeš zde.
Další bcaa byla od GymBeamu v práškové formě v poměru 4:1:1 s příchutí mango-maracuja. Po porovnání s těmi od Myproteinu, byla tahle kyselejší a už bych si je asi znovu nekoupila. Mrknout na ně můžeš zde.
Pak tu máme značku Extrifit. Od kterých jsem zkusila tekutá bcaa s příchutí jablko. Pozor u příchutě třešeň je použito živočišné barvivo. Výhoda těchto bcaa byla, že si dávku 50 ml nalijete do připraveného odměřovacího víčka a kopnete to do sebe, jako panáka. Chuťově byla také trochu kyselejší. Mrknout na ně můžeš zde.
Poslední bcca též od Extrifitu v práškové formě v poměru 2:1:1 s příchutí malina. Mrknout se na ně můžeš zde.
Můj názor:
Osobně jsem s užíváním bcaa moc spokojená a poznám na svém těle rozdíl - když užívám a když neužívám. Jednak tedy dochází k lepší regeneraci těla a tím i k lepšímu budování svalové hmoty. Bcaa neužívám před tréninkem, jak je někdy doporučováno, protože mi to dělá divně od žaludku. Oproti tomu po tréninku mi to na žaludek nijak nevadí, ani v netréninkové dny, kdy užívám ráno s tím nemám problém. Takže za mě bcaa doporučuju! Pokud ještě váháš, můžeš zkusit jen samostatné jednorázové dávky a uvidíš, zda ti to bude vyhovovat. Nevyplatí se to však dlouhodobě, protože větší balení vyjde vždy levněji než jednorázkovky. Pro mě patří bcaa společně s proteinem, mezi hlavní doplňky stravy při sportovních výkonech.
Zdroje:
https://www.benu.cz/extrifit-bcaa-instant-300g-raspberry
https://www.benu.cz/doplnky-stravy-pro-sportovce
https://www.myprotein.cz/sports-nutrition/vegan-bcaa/11776850.html
https://www.zdraviafitness.cz/blog/co-jsou-bcaa-a-jejich-pouit
https://www.fitnessgym.cz/magazin/co-jsou-to-bcaa-a-proc-je-vase-telo-potrebuje/
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Napište první komentář!